Դատախազի տեղակալ Գագիկ Ջհանգիրյանն այսօր դատարանում հայտարարեց, որ ինքը պաշտպանական ճառի կարիք չունի, ինքը կընթերցի մեղադրական ճառ եւ ուղիղ 2 ժամ իրավաքաղաքագիտական վերլուծության ենթարկեց 2007 թ սեպտեմբերի 21-ից հետո երկրում ստղծված քաղաքական իրավիճակը, եւ դրանից բխող իշխանությունների գործողությունները:
Ջհանգիրյանի այսօրվա ելույթը, եւ հատկապես դրանում իրավական վերլուծության հատվածը կարելի էր ուսումնամեթոդական ձեռնարկ որակել, որը թերեւս անհրաժեշտ է ոչ միայն շարքային իրավապահներին, այլ շատ բարձրաստիճանների, ում Գագիկ Ջհանգիրյանը մեղադրեց իրավական անգրագիտության մեջ. մասնավորապես փոխոստիկանապետ Ալեքսանդր Աֆյանին, ով մարտի 1-ի "խուզարկությունն" առանց ընթերականների իրականացնելը բացատրել էր 100-ավոր ականատես մարդկանց փաստով:
Երեւանի Կենտրոն համայնքի ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Ժորա Վարդանյանն ու մեղադրող Հովսեփ Սարգսյանը ստիպված էին լսել իշխանությունների եւ իրավապահ մարմինների անողոք քննադատությունը: Իսկ դահլիճում ներկաներն վերապրեցին մեկ ու կես տարի առաջ մեկնարկած պայքարը' դրվագ առ դրվագ: Գագիկ Ջհանգիրյանն իր վերլուծությամբ ապացուցեց եւ հիմնավորեց, որ իշխանություն զավթել են ոչ թե այսօր մեղադրվող քաղաքական գործիչները, այլ "նրանց դատող ռեժիմը": Գագիկ Ջհանգիրյանի ճառն ավելի շուտ "7-ի գործով" պաշտպանական ճառ էր հիշեցնում.
Իր 50 էջանոց ելույթից հետո Գագիկ Ջհանգիրյանը եզրակացրեց. "Վերը նշվածը Սահմանադրության խախտմամբ, պետական իշխանությունը յուրացնելու, ապա զավթած իշխանությունը բռնությամբ պահելու ռեժիմի պարագլուխների ապագա մեղադրական եզրակացության ֆաբուլայի համառոտագիրն է' ոսկորն ու կմախքը, որը հետագայում քննության արդյունքներով, ձեռք բերված ապացույցներով, ներգրավված մեղադրյալներով միս ու արյուն կստանա եւ կդառնա ամբողջական ու ավարտուն մեղադրական եզրակացություն":
Իսկ վերջին խոսքի փոխարեն Գագիկ Ջհանգիրյանն ասաց. "Բոլոր ճգնաժամերից առավել Հայաստանում արդարության եւ արդարադատության ճգնաժամ է; Արդարության կենսական պահանջն ու իրական կյանքում դրա փնտրտուքն է մարդկանց հանում փողոց ու հրապարակ: Եթե կուզեք մնացած բոլոր ճգնաժամերի պատճառների պատճառը արդարության ու արդարադատության պակասն է":
Նա նաեւ հիշեցրեց բոլոր դատախազներին, դատավորներին, որ իր ու իր քաղբանտարկյալ ընկերների նկատմամբ իրականացվող հալածանքները բումերանգի նման վերադառնալու են իրենց:
Ապա ասաց. "Ձեզանից ներողամտություն չեմ հայցում. իմ ակնկալածը արդարադատություն է' հանիրավի ամբաստանվողիս առանց որեւէ պայմանի արդարացումը, հակառակ դեպքում ձեր ոչ մի բացատրություն ու զղջում չեմ ընդունելու ոչ հիմա, ոչ հետագայում. Թող Աստված լինի դատավորը":
Ջհանգիրյանի ելույթին հետեւեցին ներկաների բուռն ծափերը: Ջհանգիրյանի դատավճիռը կհրապարակվի մարտի 23-ին, ժամը 12-ին:

Джангирян зачитал приговор властям
Экс-замгенпрокурора Гагик Джангирян заявил сегодня в суде, что защитной речи не нуждается, что он зачитает обвинительную речь, и ровно 2 часа подвергал правовому-политологическому анализу политическую обстановку в стране, начиная с 21 сентября 2007 года и вытекающие отсюда действия властей.
Сегодняшнее выступление Джангиряна, в особенности часть юридического анализа, могло бы быть квалифицировано как учебно-методическое пособие, которе необходимо не только рядовым правоохранителям, но и многим высокопоставленным лицам, которых Гагик Джангирян обвинил в правовой безграмотности. В частности, заместителя начальника Полиции РА Александр Афяна, который факт проведения "обыска" 1 марта в отсутствии понятых объяснил "наличием сотен свидетелей".
Судья Жора Варданян и обвинитель Овсеп Саргсян вынуждены были выслушать беспощадную критику властей и правоохранительных органов. А присутствовавшие в зале вновь пережили борьбу, начатую полтора года назад, причем - поэпизодно. Гагик Джангирян в своем анализе доказал и обосновал, что власть узурпировали не обвиняемые сегодня в этом политические деятели, а "судящий их режим". Речь Джангиряна больше напоминала защитную речь по "Делу семерых".
Зачитав свое 50-страничное выступление, Джангирян заключил: "Вышесказанное является кратким содержанием фабулы будущего обвинительного заключения в отношении главарей режима, которые, нарушив Конституцию узурпировали государственную власть, после чего насильственно удержали захваченную власть. В дальнейшем эта фабула, на основании следствия, добытых доказательств и обвиняемых, получит жизнь и станет цельным и законченным обвинительным заключением".
Вместо последнего слова Гагик Джангирян сказал: "Самым большим кризисом в Армении является кризис справедливости и правосудия. Жизненная необходимость справедливости и ее поиски в реальной жизни выводят людей на улицы и площадь. Если хотите знать, то именно недостаток справедливости и правосудия является причиной всех остальных кризисов".
Он также напомнил всем прокурорам и судьям, что осуществляемое в отношении его и его политзаключенных товарищей, бумерангом вернется к ним.
После чего сказал: "Я от вас милости не жду, я жду лишь правосудия - безусловного оправдания неправомерно обвиняемому. В противном случае ни одно ваше объяснение или раскаяние я не приму - ни сейчас, ни в будущем. Пусть Бог будет судьей".
Выступление Джангиряна было встречено бурными аплодисментами присутствующих. Приговор будет зачитан 23 марта, в 12 часов.